Gelin Makyajı

Düğün fotoğrafçıları olarak; düğün gününüzde makyöz ve kuaförler ile ile çok yakın çalışıyor ve birbirimizin işlerine katkıda bulunuyoruz. Yüzünüze uygun tonların kullanıldığı ve mümkün olduğu kadar doğal gözüken makyajlar poz verirken keyifle gülümsemenizi sağlayan en önemli etkenlerden bir tanesi.

Makyaj sanatı konusunda duayen sevgili dostum Cenk Aydınlısoy ile gelin makyajı üzerine keyifli bir sohbet yaptık. Cenk’in stüdyosunda gerçekleştirdiğimiz sohbetin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz…

cenk_soylesi_1sep2016

Cenk Aydınlısoy kimdir, biraz kendinden bahsedebilir misin ?

30 ’lu yaşların ortalarındayım 🙂 Makyaj sektöründe kariyerimin 12. yılına girmiş bulunmaktayım. Kendimi ifade edebileceğim bir mesleğin içerisinde olmak, enerjimin kaynağı. Keşfetmek için gezmek en büyük tutkularımdan. Ayrıca çok ciddi bir hayvan severim.

cenk_soylesi_26cenk_soylesi_17sep2016

Makyaj maceran nasıl başladı ?

Ben buna tamamen rastlantısal kader diyorum. Hikayesi uzun ama kısaca özetleyeyim. Makyaj sektörüyle uzaktan yakından alakası olmayan bir işle meşguldüm. Bir gün çalıştığım yere dünyanın en çok bilinen kozmetik markalarından birinin yöneticisi geldi. Kendi alanımda o kişiye hizmet verdim. Daha sonra bana iş teklifinde bulundu. Afalladığım anlardan biriydi. Hiç bir bilgi sahibi olmadığım ve aklımın ucundan bile geçmeyecek bu alanda kariyer yapmak. Markayı ve sektörü araştırdım. Sonunda karar verdim. Uzun bir eğitim sürecinden sonra markaya başladım. Her geçen gün işimi biraz daha benimsedim. Çok şey öğrendim, deneyim kazandım. 2,5 yıl süren marka maceramdan sonra bağımsız çalışmaya başladım.

cenk_soylesi_2cenk_soylesi_3sep2016

Gelin makyajı yapmaya nasıl karar verdin ?

İnsanların en özel gününe ortak olma fikriyle bu alana yoğunlaştım. Tabi ki kendi oluşturduğum makyaj tarzlarını gelinlerime uyarlamaktan büyük keyif alıyorum. 10 yıldır gelin makyajı yapıyorum. 600’e aşkın gelin makyajı hazırladığımı düşünürsek, benden hizmet alan müşterilerimle özel bir bağ kurabildiğimi düşünüyorum.

Cenk Aydınlısoycenk_soylesi_4sep2016

Gelin makyajı haricinde başka alanlarda da çalışıyor musun ?

Makyaj sektörüne girdiğim ilk yıllarda moda makyajı alanına yoğunlaştım. Dergi, defile, moda gibi bir çok alanda çalıştım. Bu süreç hala devam ediyor ve edecek 🙂 . Özel bir televizyon kanalında 5 yıl süre ile makyaj direktörlüğü yaptım. 2010 yılından bu yana mesleki ve kişiye özel olan makyaj eğitimleri veriyorum.

gelin makyajıcenk_soylesi_18cenk_soylesi_7cenk_soylesi_9cenk_soylesi_10cenk_soylesi_15sep2016

Gelin makyajında trendler ne sıklıkla değişiyor ?

Trendlerde radikal değişiklikler yaşadık yaşıyoruz. 10 yıl önce daha sert, yoğun ve baskın makyaj tarzları varken; günümüze baktığımızda olabildiğince doğal ve hafif makyajlar tercih ediliyor. Bu süreç uzun bir zaman diliminde gerçekleşiyor. Her sene değişen trendler bence söz konusu değil. Geçmişte ki ve gelecekte ki jenerasyonların tarzlarına göre trendler şekilleniyor.

cenk_kapak_4cenk_soylesi_25sep2016

Makyaj konusunda gelinlere tavsiyelerin ?

Mutlaka yüz anatomi bilgisine sahip olan, makyaj sanatçıları ile çalışmalılar. Gelin makyajı yaptırmadan önce muhakkak prova yaptırmalılar. Hizmet alacakları kişinin portfolyosunu inceleyerek istedikleri tarz da çalışıp çalışmadığına karar verebilirler. Makyajın dışında saç ve gelinlikte çok önemli. Bunlar bütünü oluşturan etkenler. Neyin size yakıştığını en iyi kendiniz bilirsiniz. Detayları ve uygulamayı profesyonel kişiler nasıl olsa yapacaktır. Gelin makyajında ve saçında lütfen abartıdan uzak durun. Makyaj sanatıyla yapılan doğru ve yerinde dokunuşlarla harika sonuçlar elde edilebilir.

cenk_soylesi_24cenk_soylesi_16sep2016

Son olarak eklemek istediklerin ?

Serzenişte bulunma vakti 🙂 Makyaj sanatçısı olmak gerçekten hiç kolay bir iş değil. Ancak son dönemde gördüğüm kadarıyla bu ünvanı kullanmak o kadar kolaylaştı ki; kısa bir eğitim alıp fotoğraf çekiminde veya bir kaç gelin makyaj uygulaması yapan kişiler bu ünvanı yazmaktan hiç çekinmiyorlar. Makyaj sanatçısı olabilmek sabır, yetenek, bilgi, deneyim ve zaman isteyen bir süreç. Bilinçli müşteriler olduğu sürece azalacaklarına inanıyorum. Makyaj sanatının hak ettiği değeri ülkemizde de göreceğini umut ediyorum.

gelin makyajıcenk_soylesi_13

sep2016

Keyifli sohbeti ve verdiği bilgiler için Cenk’e çok teşekkür ediyorum…

Yorumlar